Museum D'orsay

מוזיאון ד'אורסה

עדכון: מוזיאון ד'אורסה מבוקש ועמוס מאוד בחודשים אלו ולכן אנחנו ממליצים לרכוש כרטיסים מראש למוזיאון כדי למנוע המתנה ממושכת שיכולה להימשך מספר שעות בקופות המוזיאון. ניתן להזמין כרטיסים מראש הכוללים עקיפה של התור בכניסה באתר הבא.

אוסף האמנות של פריז

מוזיאון ד'אורסיי הוא אחד המוזיאונים הפופולריים ביותר בפריז ומושך אליו מיליוני מבקרים מדי שנה, הוא שוכן בתחנת רכבת לשעבר שהפכה למוזיאון בשנות ה-80, וכיום הוא ביתם של כמה מיצירות האמנות המפורסמות ביותר בעולם מאוספי האימפרסיוניסטים והפוסט-אימפרסיוניסטים ועד לגן הפסלים ותערוכות מיוחדות, יש משהו לכל אחד במוזיאון ד'אורסיי.

מה דעתכם על סיור בפריז בעברית?

גלו את כל המקומות הסודיים והשווים ביותר של פריז עם מדריך ישראלי מקצועי בשפה העברית – אל תפספסו!

כרטיסים למוזיאון ד'אורסה (עדכון מאי 2024)

חודש מאי נחשב לחודש יחסית עמוס בפריז, מזג האוויר בעיר מתחיל להיות נעים ותיירים רבים מרחבי העולם מגיעים לבקר בפריז, אפשר להרגיש את העומס ברחובות העיר ובעיקר באטרקציות מבוקשות כמו מוזיאון ד'אורסה שמתמלאות בתיירים ולעיתים גם לא נותרים כרטיסים לרכישה בקופות המוזיאון.

לכן, בשביל להבטיח את הביקור שלכם במוזיאון ולהימנע מהמתנה ארוכה לכניסה, מומלץ להזמין כרטיסים מראש שיבטיחו את הכניסה שלכם ללא תור.

לרכישת כרטיס כניסה למוזיאון ד'אורסה המאפשר לכם לדלג על התורים הארוכים בכניסה לחצו כאן

לרכישת כרטיס למוזיאון ד'אורסה המאפשר לדלג על התורים בכניסה הכולל גם שייט של שעה בנהר הסיין לחצו כאן

בניין המוזיאון

הבניין בו שוכן כיום מוזיאון ד'אורסה נבנה במקור ב-1900 כתחנת רכבת בשם "גר ד'אורסיי" (Gare d'Orsay). התחנה תוכננה על ידי האדריכל ויקטור לאלו.. התחנה שימשה כמרכז תחבורה ראשי במשך שנים רבות, אך ככל שטכנולוגיית הרכבת התפתחה, היא הפכה לקטנה מדי ובסופו של דבר נסגרה ב-1939.

בשנות ה-70 החליטה ממשלת צרפת להפוך את תחנת הרכבת הישנה למוזיאון, וגייסה את עזרתם של האדריכלים רנו ברדון, פייר קולבוק וז'אן פול פיליפון. האדריכלים עיצבו את המוזיאון כדי לנצל את הארכיטקטורה המפוארת של התחנה, שכלל תקרות גבוהות, חלונות גדולים ואולמות מרווחים.

השיפוץ הושלם ב-1986, ומוזיאון אורסיי פתח את שעריו לציבור. כיום, המבקרים עדיין יכולים לראות רבים מהמאפיינים המקוריים של תחנת הרכבת, כמו השעון הגדול המשקיף על האולם הראשי של המוזיאון. הארכיטקטורה המפוארת של הבניין והחשיבות ההיסטורית שלו הופכים אותו לתפאורה ייחודית ובלתי נשכחת לחקור את האוספים המרשימים של המוזיאון של אמנות וחפצים.

טיפים לקראת הביקור

בחרו את התור הנכון: לאחר שרכשתם את הכרטיסים למוזיאון ד'אורסיי , עליכם לוודא שאתם עומדים בשורה הנכונה. אנשים ללא כרטיסים לאורסיי חייבים להשתמש בכניסה A. אם יש לכם סיור קבוצתי שהזמנתם מראש, השתמשו בכניסה B. אם רכשתם כרטיס מראש, השתמשו בכניסה C בצד ימין.

כיצד להימנע מתורים במוזיאון אורסיי: אם אתם רוצים להימנע מתורים, לפחות כמה שאפשר, בחרו את הזמן המתאים לביקור במוזיאון. באופן כללי, הימים העמוסים ביותר באורסיי הם ימי שני וראשון. כדאי להימנע מביקור באמצע היום, בסופי שבוע, או ביום ראשון הראשון של החודש בחינם.

טיפים לקראת הביקור

בחרו את התור הנכון: לאחר שרכשתם את הכרטיסים למוזיאון ד'אורסיי , עליכם לוודא שאתם עומדים בשורה הנכונה. אנשים ללא כרטיסים לאורסיי חייבים להשתמש בכניסה A. אם יש לכם סיור קבוצתי שהזמנתם מראש, השתמשו בכניסה B. אם רכשתם כרטיס מראש, השתמשו בכניסה C בצד ימין.

כיצד להימנע מתורים במוזיאון אורסיי: אם אתם רוצים להימנע מתורים, לפחות כמה שאפשר, בחרו את הזמן המתאים לביקור במוזיאון. באופן כללי, הימים העמוסים ביותר באורסיי הם ימי שני וראשון. כדאי להימנע מביקור באמצע היום, בסופי שבוע, או ביום ראשון הראשון של החודש בחינם.

מה תמצאו במוזיאון ד'אורסה

מוזיאון אורסיי ידוע באוסף נרחב של האמנות הצרפתית, המשתרע מאמצע המאה ה-19 ועד לראשית המאה ה-20. אוספי המוזיאון מאורגנים במספר קטגוריות:

האוסף האימפרסיוניסטי: אוסף זה כולל כמה מיצירות האמנות המפורסמות ביותר מהתנועה האימפרסיוניסטית, כגון "חבצלות המים" של קלוד מונה, "אולימפיה" של אדוארד מאנה, ו"הנשף במולן דה לה גאלט" של פייר-אוגוסט רנואר. התנועה האימפרסיוניסטית מתאפיינת בהתמקדות בלכידת הרגעים החולפים של חיי היומיום עם משיכות מכחול רופפות וצבעים בהירים.

אוסף פוסט-אימפרסיוניסטי: האוסף הפוסט-אימפרסיוניסטי של המוזיאון מציג את עבודתם של אמנים שהמשיכו אמנות האימפריוניסטית, אך גם החלו לחקור סגנונות וטכניקות אמנותיות חדשות. אוסף זה כולל יצירות של וינסנט ואן גוך, פול גוגן ופול סזאן, בין היתר.

ריאליזם ונטורליזם: אוסף זה כולל עבודות המתמקדות בתיאור סצנות ריאליסטיות ונטורליסטיות של חיי היומיום. אמנים כמו גוסטב קורבה וז'אן פרנסואה מילה מיוצגים באוסף זה.

סימבוליזם ואמנות נובו: אוסף הסימבוליזם והאמנות נובו מציג את הופעתן של תנועות אמנותיות חדשות בסוף המאה ה-19, המציגות יצירות של אמנים כמו גוסטב מורו ויוג'ין גראסט.

פיסול: אוסף הפסלים של המוזיאון כולל עבודות של אוגוסט רודן, קמיל קלודל ופסלים בולטים אחרים.

שעות פעילות

ראשון
18:00 - 09:30
שלישי
18:00 - 09:30
חמישי
21:45 - 09:30
שבת
18:00 - 09:30
שני
סגור
רביעי
18:00 - 09:30
שישי
18:00 - 09:30

שעות פעילות

ראשון
18:00 - 09:30
שני
סגור
שלישי
18:00 - 09:30
רביעי
18:00 - 09:30
חמישי
21:45 - 09:30
שישי
18:00 - 09:30
שבת
18:00 - 09:30

מה אתם אומרים על סיור בעברית בפריז?

אל תפספסו את היופי של פריז

תערוכות מיוחדות מוזיאון ד'אורסה

בנוסף לאוספים הקבועים שלו, מוזיאון ד'אורסיי מארח מגוון תערוכות מיוחדות לאורך כל השנה. תערוכות אלה מספקות למבקרים הזדמנות לחקור אמנים ספציפיים, תנועות, או נושאים יותר לעומק. הנה כמה דוגמאות לתערוכות מיוחדות מהעבר ומההווה:

Picasso Blue and Rose (2018): תערוכה זו בחנה את יצירותיו המוקדמות של פבלו פיקאסו, תוך התמקדות בתקופות הכחול והורד של אמנותו.

Degas at the Opera (2019): תערוכה זו הציגה את עבודותיו של אדגר דגה, שהיה ידוע בתיאורי החיים הפריזאיים, כולל עולם האופרה.

James Tissot, Ambiguously Modern (2019): תערוכה זו הציגה את עבודותיו של ג'יימס טיסו, צייר צרפתי שהיה ידוע בשל תיאוריו של החברה האופנתית בתקופת בל אפוק.

Van Gogh/Artaud The Man Suicided by Society (2014): תערוכה זו בחנה את היחסים בין האמן וינסנט ואן גוך והסופר אנטונין ארטו, שניהם סבלו ממחלת נפש.

Black Models: From Géricault to Matisse (2019): תערוכה זו בחנה את הייצוג של דמויות שחורות באמנות, המציגה יצירות של אמנים מפורסמים כגון אדואר מאנה והנרי מאטיס.

ההשפעה של מוזיאון ד'אורסיי

למוזה ד'אורסיי הייתה השפעה משמעותית על עולם האמנות והתרבות, הן בצרפת והן ברחבי העולם. הנה כמה דוגמאות להשפעה של המוזיאון:

ההתעניינות המחודשת באמנות הצרפתית: מוזיאון ד'אורסיי מילא תפקיד מפתח בהתעניינות מחודשת באמנות הצרפתית מן המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, אשר נשכחה קצת על יצירות הרנסאנס ותקופות קודמות אחרות.

חינוך הציבור: המוזיאון מילא תפקיד מפתח בחינוך הציבור על האמנות הצרפתית ועל ההיסטוריה שלה, מתן למבקרים הבנה טובה יותר של ההקשר התרבותי שבו יצירות אלה נוצרו.

אמנים חדשים מעוררי השראה: אמנים עכשוויים רבים ציינו את העבודות במוזיאון ד'אורסיי כמקור השראה מרכזי, כאשר אוספי המוזיאון משמשים כגשר בין העבר להווה.

שימור המורשת הצרפתית: אוספי המוזיאון והארכיונים מספקים מקור חשוב של מידע על האמנות והתרבות הצרפתית מהמאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, ומסייעים לשמר מורשת זו לדורות הבאים.

האמנים במוזיאון ד'אורסה

מוזיאון ד'אורסה הוא ביתם של אוסף עצום של יצירות של כמה מהאמנים המפורסמים ביותר בהיסטוריה. הנה מבט מקרוב על כל אחד מהאמנים שעבודותיהם ניתן למצוא במוזיאון:

קלוד מונה

קלוד מונה (בצרפתית: Claude Monet; 1840 – 1926) היה אמן צרפתי, הנחשב לאבי האימפרסיוניזם. סגנונו התאפיין במכחול רופף ובשימוש באור כדי ללכוד את התכונות החולפות של הטבע. יצירותיו של מונה הן בין הנחשקות ביותר בעולם, וכמה מציוריו המפורסמים ביותר, כגון "התרשמות, זריחה", נמצאים במוזיאון ד'אורסיי. עבודות בולטות אחרות המוצגות בתערוכה כוללות את "חבצלות המים" ו"קתדרלת רואן".

וינסנט ואן גוך

וינסנט ואן גוך (1853-1890) היה אמן הולנדי שעבודתו לא זכתה להערכה עד לאחר מותו. הוא ידוע בשל השימוש הנועז שלו בצבע ובמכחול אקספרסיוניסטי, שעזר להניח את היסודות להתפתחות האמנות המודרנית במוזיאון יש אוסף מרשים של ציוריו, כולל "ליל כוכבים" האיקוני. עבודות בולטות אחרות המוצגות בתערוכה כוללות את "הכנסייה באוברס", "הסיאסטה" ו"דיוקן עצמי".

אדגר דגה

אדגר דגה (בצרפתית: Edgar Degas; 1834-1917) היה אמן צרפתי, שנודע בעיקר בציוריו, הפסלים וציורי הרקדנים שלו. סגנונו התאפיין בריתוק לתנועה ולצורה האנושית. במוזיאון יש אוסף נרחב של יצירותיו, כולל "שיעור המחול", "רקדנית קטנה בת ארבע עשרה" ו"רקדנים בכחול".

אוגוסט רודן

אוגוסט רודן (בצרפתית: Auguste Rodin; 1840-1917) היה פסל צרפתי שהתפרסם בזכות פסלי הברונזה שלו, כולל "האדם החושב" ו"הנשיקה". רבות מיצירותיו מוצגות במוזיאון, כולל "עידן הברונזה", "שערי הגיהינום" ו"אביב נצחי".

פייר-אוגוסט רנואר

פייר-אוגוסט רנואר (בצרפתית: Pierre-Auguste Renoir; 1841 – 1919) היה אמן צרפתי, אחד מראשי התנועה האימפרסיוניסטית. יצירותיו מאופיינות בצבעיהן הבהירים ובמשיכות המכחול החושניות. במוזיאון יש אוסף נרחב של ציוריו, כולל "Dance at Le Moulin de la Galette", "On the Terrace" ו-"The Swing".

אדואר מאנה

אדואר מאנה (בצרפתית: Édouard Manet; 1832 – 1883) היה צייר צרפתי שהיה דמות מרכזית במעבר מן הריאליזם לאימפרסיוניזם. עבודותיו תיארו לעיתים קרובות את החברה בת זמננו, והוא היה ידוע ביצירותיו הלא אורתודוקסיות ובשימוש בצבע. כמה מיצירותיו המפורסמות ביותר, כגון "אולימפיה" ו"ארוחת הצהריים על הדשא", ניתן לראות במוזיאון ד'אורסיי. יצירות בולטות אחרות המוצגות בתערוכה כוללות את "The Fifer", "The Railway" ו-"The Balcony".

גוסטב מורו

גוסטב מורו (בצרפתית: Gustave Moreau; 1826 – 1898) היה צייר סימבוליסטי צרפתי, הידוע בסגנונו המורכב והדקורטיבי. עבודותיו תיארו לעיתים קרובות נושאים מיתולוגיים ותנ"כיים, והשימוש שלו בצבע ובצורה עזר להניח את היסודות להתפתחות ארט נובו. במוזיאון יש אוסף של יצירותיו, כולל "יופיטר וסמלה", "ההתגלות" ו"הספינקס".

מוזיאון דאור'סה

יצירות אמנות מפורסמות במוזיאון

מוזיאון ד'אורסיי הוא ביתם של אוסף עצום של כמה יצירות האמנות האיקוניות ביותר בהיסטוריה. הנה כמה מיצירות המופת שניתן לראות במוזיאון:

ליל כוכבים מאת וינסנט ואן גוך

"ליל כוכבים" של וינסנט ואן גוך הוא אחד הציורים המפורסמים ביותר בעולם, וניתן לראות אותו במוזיאון ד'אורסה. הציור מתאר נוף של הכפר סן-רמי-דה-פרובנס מחדר המקלט של ואן גוך. הציור ידוע במשיכות המכחול המסתחררות, האקספרסיביות והצבעים התוססים שלו.

ארוחת בוקר על הדשא מאת אדואר מאנה

"ארוחת בוקר על הדשא" של אדואר מאנה הוא ציור פרובוקטיבי המתאר שני גברים בלבוש מלא עושים פיקניק עם אישה עירומה בפארק. הציור גרם לשערורייה כאשר הוצג לראשונה, אך מאז הפך לאייקון של התנועה האימפרסיוניסטית. את הציור ניתן לראות במוזיאון, יחד עם יצירות בולטות אחרות של מאנה.

אמא של וויסלר מאת ג'יימס מקניל ויסלר

"אמו של ויסלר" של ג'יימס מקניל ויסלר הוא אחד הציורים המוכרים ביותר בעולם. הציור מתאר את אמה של ויסלר, אנה מקניל ויסלר, יושבת על כיסא מול קיר אפור. הציור ידוע בקומפוזיציה הפשוטה והמאופקת שלו ובשימוש בהרמוניה טונאלית. ניתן לראות אותו במוזיאון, יחד עם יצירות אחרות של ויסלר.

האדם החושב מאת אוגוסט רודן

"האדם חושב" של אוגוסט רודן הוא אחד הפסלים האיקוניים ביותר בעולם. הפסל מתאר אדם יושב על סלע עם סנטרו מונח על ידו, שקוע במחשבות. הפסל נוצר במקור כחלק מ"שערי הגיהינום" המונומנטליים של רודן, אך מאז הוא הפך ליצירה עצמאית שניתן לראות במוזיאון.

הריקוד מאת אנרי מאטיס

"הריקוד" של אנרי מאטיס הוא ציור צבעוני המתאר חמישה רקדנים עירומים מחזיקים ידיים במעגל. הציור ידוע בשימוש האקספרסיבי שלו בצבע ובחגיגת התנועה והחופש שלו. ניתן לראות אותו במוזיאון, יחד עם יצירות בולטות אחרות של מאטיס.

יצירות מופת אלה הן רק חלק מהיצירות המדהימות הרבות שניתן לראות במוזיאון ד'אורסה. כל יצירה היא עדות למיומנות וליצירתיות של האמנים שיצרו אותם, ויחד הם יוצרים אוסף עשיר ומגוון שהוא חובה לאוהבי האמנות.

מחלוקות וביקורות על המוזיאון

למרות מעמדו כאחד ממוזיאוני האמנות המפורסמים ביותר בעולם, מוזיאון ד'אורסה לא חסין בפני מחלוקת וביקורת.

מחלוקות סביב רכישות ובעלות על יצירות אמנות

כמו במוזיאונים רבים, היו מחלוקות סביב הרכישה והבעלות של יצירות אמנות מסוימות במוזיאון ד'אורסיי. אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא הציור "La Belle Jardinière" של רפאל, שנרכש על ידי המוזיאון בשנות ה-80 בעקבות האשמות כי הוא נגנב ממשפחה יהודית במהלך מלחמת העולם השנייה המוזיאון ספג גם ביקורת על רכישת יצירות שהושגו באמצעות קולוניאליזם וצורות אחרות של ניצול.

ביקורת על החלטות ותערוכות

חלק מהמבקרים האשימו את מוזיאון ד'אורסה במיקוד רב מדי ביצירות ואמנים פופולריים והתעלמות מאמנים ועבודות פחות מוכרים. אחרים מתחו ביקורת על המוזיאון על היותו ממוקד מדי באמנות המערבית ולא עושה מספיק כדי להציג אמנות מחלקים אחרים של העולם. בנוסף, היו כאלה שביקרו את החלטת המוזיאון לכלול בתערוכותיו עבודות מסוימות.

מה מטיילים ישראלים אומרים על מוזיאון ד'אורסה

  • "מוזיאון מדהים כשלעצמו והאמנות בתוכו נהדרת לנשמה."
  • "המוזיאון הכי טוב בפריז. מרשים מבחוץ ובמיוחד מבפנים. פשוט תלכו! מומלץ להגיע עד השעה 10:30, גם ביום ראשון וגם לא להגיע בלי כרטיס שהזמנתם מראש, בשביל להמנע מתורים ארוכים בכניסה."
  • "מעניין מאוד המוזיאון, מתאים לכל הגילאים. המון ילדים מבית ספר יסודי. הכניסה למבקרים עד גיל 18 היא חינם. מינימום של שעתיים וחצי – שלוש ביקור. שווה ביותר!"
  • "מוזיאון יפה מאוד לאומנות קלאסית, במקביל לכל הציורים והפסלים יש גם איזור שלם שמציג ריהוטים מתקופות שונות. יש תורים ארוכים והמתנה בכניסה (בסופי השבוע), לכן כדאי לקנות כרטיסים מראש."
  • "מוזאון מרשים , נהנתי לבקר בו. לא קנינו כרטיסים לפני הביקור, איך לעומת זאת לא חיכינו המון זמן בתור."

שאלות נפוצות על מוזיאון ד'אורסה

משך הזמן הדרוש כדי לעבור על מוזיאון ד'אורסיי תלוי בעניין שלכם באמנות, צפיפות המקום, והקצב שלכם. בדרך כלל, המבקרים צריכים להקצות לפחות שעתיים עד שלוש שעות כדי לחקור את האוסף העצום של המוזיאון.

הצילום מותר ברוב האזורים של מוזיאון ד'אורסיי, למעט באזורים שבהם שלטים אוסרים עליו במפורש. עם זאת, השימוש בצילום עם פלאש וחצובות אינו מותר. בנוסף, כמה תערוכות מיוחדות עשויות להיות בעלות מדיניות צילום שונה, כך המבקרים צריכים לבדוק עם צוות המוזיאון לפני צילום באזורים אלה. המוזיאון גם מאפשר למבקרים לצלם סרטונים לא מסחריים לשימוש אישי בלבד.

כן, מוזיאון ד'אורסיי מציע מגוון של סיורים מודרכים בשפות רבות, כולל אנגלית, צרפתית, ספרדית וגרמנית. המבקרים יכולים להזמין סיורים באינטרנט מראש או במשרד הכרטיסים של המוזיאון ביום הביקור. הסיורים המודרכים הרשמיים של המוזיאון מכסים נושאים שונים, כמו האוסף האימפרסיוניסטי, הארכיטקטורה של המוזיאון, ואמנים או תנועות אמנות ספציפיות. סיורים פרטיים עם מדריך במוזיאון יכולים גם להיות מאורגנים לוייה אישית יותר.

אטרקציות ליד מוזיאון ד'אורסה

עוד אטרקציות שתאהבו

מה אתם אומרים על סיור בפריז בעברית? 🗺️

אל תפספסו את היופי של פריז

מה אתם אומרים על סיור בפריז בעברית? 🗺️

אל תפספסו את היופי של פריז