Catacombs of Paris

הקטקומבות של פריז

עדכון: הקטקומבות של פריז מבוקשות ועמוסות מאוד בחודשים אלו ולכן אנחנו ממליצים לרכוש כרטיסים מראש לאטרקציה כדי למנוע המתנה ממושכת שיכולה להימשך מספר שעות בקופות בכניסה לקטקומבות. ניתן להזמין כרטיסים מראש הכוללים עקיפה של התור בכניסה ומדריך קולי באתר הבא.

התעלות המסקרנות של פריז

הקטקומבות של פריז נחשבות לאחד המקומות הכי מעניינים ומסקרנים בפריז. רשת תת-קרקעית של מנהרות ותאים, מרופדת בעצמותיהם של יותר משישה מיליון פריזאים, מחזיקה מקום ייחודי בהיסטוריה ובתרבות הצרפתית. מן האגדות המקיפות את יצירתם, לשימושם במהלך המהפכה הצרפתית ומלחמת העולם השנייה, להשפעתם על התרבות הפופולרית, לקטקומבות של פריז יש סיפור שונה מכל השאר.

מה דעתכם על סיור בפריז בעברית?

גלו את כל המקומות הסודיים והשווים ביותר של פריז עם מדריך ישראלי מקצועי בשפה העברית – אל תפספסו!

כרטיסים לקטקומבות של פריז (עדכון מאי 2024)

חודש מאי נחשב לחודש יחסית עמוס בפריז, מזג האוויר בעיר מתחיל להיות נעים ותיירים רבים מרחבי העולם מגיעים לבקר בפריז, אפשר להרגיש את העומס ברחובות העיר ובעיקר באטרקציות מבוקשות כמו הקטקומבות של פריז שמתמלאות בתיירים ולעיתים גם לא נותרים כרטיסים לרכישה בקופות הקטקומבות.

לכן, בשביל להבטיח את הביקור שלכם בקטקומבות ולהימנע מהמתנה ארוכה לכניסה, מומלץ להזמין כרטיסים מראש שיבטיחו את הכניסה שלכם ללא תור.

לרכישת כרטיס כניסה לקטקומבות של פריז המאפשר לכם לדלג על התורים הארוכים בכניסה ומדריך קול לחצו כאן

התעלומה מאחורי הקטקומבות של פריז

הקטקומבות החלו כמחצבות אבן גיר שסיפקו חומרי בניין לעיר פריז. במהלך השנים התרחבו המחצבות ליצירת רשת רחבה של מנהרות ותאים תת-קרקעיים שהשתרעו לאורך קילומטרים מתחת לעיר.

ככל שאוכלוסיית פריז גדלה, כך גדלה גם הדרישה לאזורי קבורה. בתי הקברות של העיר הפכו עד מהרה לצפופים מאוד, מה שהוביל לתנאים לא היגיינים ומסוכנים. כדי להתמודד עם בעיה זו, העיר החלה להעביר את השרידים למחצבות הנטושות מתחת לעיר, אשר בסופו של דבר קיבלו את השם "הקטקומבות של פריז".

תהליך העברת העצמות והגולגלות מבתי הקברות לקטקומבות היה משימה מאסיבית שנמשכה מספר שנים. העובדים סידרו בקפידה את העצמות ואת הגולגולות בדפוסים ועיצובים מורכבים, ויצרו נוף מקאברי ורודף שיהפוך לאחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בעיר.

למרות שהקטקומבות היו פתוחות לציבור מאז תחילת המאה ה-19, היבטים רבים של ההיסטוריה והיצירה שלהם נותרו אפופים במסתורין. אגדות ומיתוסים רבים מקיפים את הקטקומבות, כולל סיפורים על חברות סודיות, אוצרות חבויים, ואפילו רוחות רפאים ורוחות הרודפות את המנהרות והתאים.

בעוד שרבים מהסיפורים האלה הם כנראה הגזמה או בדיות מוחלטות, הם מדברים על הקסם המתמשך והמסתורין המקיף את הקטקומבות של פריז. סיור במעמקים החשוכים של העיר הוא חוויה בלתי נשכחת שתשאיר אתכם עם הערכה לסודות השוכנים מתחת לפני השטח של אחת הערים האהובות ביותר בעולם.

טיפים לקראת הביקור

בגלל שרק 200 מבקרים יכולים להיכנס לקטקומבות בכל פעם, התור לכניסה יכול להיות ארוך מאוד. על מנת להימנע מההמתנה של שעות ארוכות, אפשר פשוט קנות כרטיסים שמאפשרים לדלג על התור מראש ולהיכנס במהירות לקטקומבות.

הגיעו מוקדם, לפחות 20 עד 30 דקות לפני שהמקום נפתח. אם תחליטו להגיע מאוחר ביום תחכו מספר שעות בתור לכניסה ולא ישאר לכם הרבה זמן לבקר במנהרות. 

אל תלבשו בגדים יקרים וחושבים לכם, המנהרות לרוב רטובות, במיוחד בימים גשומים. תלבשו נעליים שלא אכפת לכם ללכלכך ותימנעו מסנדלים, כפכפים ונעליים פתוחות ככלל.

הקטקומבות יכולות להיות קצת מבלבלות, אז הקפידו להישאר עם הקבוצה שלכם ולעקוב אחר המדריך שלכם מקרוב. אם אתם מבקרים בקטקומבות ללא מדריך פשוט תשארו ביחד לאורך הביקור.

טיפים לקראת הביקור

בגלל שרק 200 מבקרים יכולים להיכנס לקטקומבות בכל פעם, התור לכניסה יכול להיות ארוך מאוד. על מנת להימנע מההמתנה של שעות ארוכות, אפשר פשוט קנות כרטיסים שמאפשרים לדלג על התור מראש ולהיכנס במהירות לקטקומבות.

הגיעו מוקדם, לפחות 20 עד 30 דקות לפני שהמקום נפתח. אם תחליטו להגיע מאוחר ביום תחכו מספר שעות בתור לכניסה ולא ישאר לכם הרבה זמן לבקר במנהרות. 

אל תלבשו בגדים יקרים וחושבים לכם, המנהרות לרוב רטובות, במיוחד בימים גשומים. תלבשו נעליים שלא אכפת לכם ללכלכך ותימנעו מסנדלים, כפכפים ונעליים פתוחות ככלל.

הקטקומבות יכולות להיות קצת מבלבלות, אז הקפידו להישאר עם הקבוצה שלכם ולעקוב אחר המדריך שלכם מקרוב. אם אתם מבקרים בקטקומבות ללא מדריך פשוט תשארו ביחד לאורך הביקור.

מה תמצאו בהקטקומבות של פריז

הקטקומבות של פריז הן רשת עצומה של מנהרות ותאים תת-קרקעיים המשתרעים לאורך קילומטרים מתחת לרחובות העיר. הקטקומבות, שנבנו במקור כמחצבות אבן גיר, הוסבו לגלוסקמה ענקית בסוף המאה ה-18 כדי להתמודד עם בעיית בתי הקברות בעיר. במהלך השנים הועברו עצמותיהם של מיליוני פריזאים אל הקטקומבות, שם הם אורגנו בתבניות מורכבות ובעיצובים מקאבריים ויפים.

המבקרים בקטקומבות יייחשפו לשורות על שורות של גולגלות ועצמות, מסודרים בדפוסים מורכבים ועיצובים. שרידיהם של יותר משישה מיליון בני אדם נקברים בקטקומבות, המייצגים חלק משמעותי מההיסטוריה והתרבות של פריז.

בנוסף לעצמות ולגולגולות, הקטקומבות כוללות גם מגוון אלמנטים דקורטיביים שנוצרו מהשרידים כמו פסלים, כתובות ועבודות אמנות שנמצאים כולם במנהרות ובחדרים, ויוצרים אווירה ייחודית ומפחידה שאינה דומה לשום דבר אחר בעולם.

עבור חובבי ההיסטוריה, הקטקומבות מציעות גם שפע של חפצים ותצוגות הקשורים לתפקידם בהיסטוריה הצרפתית. מהשימוש בהם במהלך המהפכה הצרפתית ועד לתפקידם כמקום מסתור ללוחמי המחתרת במהלך מלחמת העולם השנייה, הקטקומבות מילאו תפקיד חשוב בהיסטוריה ובתרבות של העיר.

עבור אלה המחפשים חוויה מיוחדת יותר, מגוון של סיורים וחוויות זמינות, החל סיורים מודרכים סטנדרטיים לאפשרויות מיוחדות והרפתקניות יותר.

שעות פעילות

ראשון
20:30 - 09:45
שלישי
20:30 - 09:45
חמישי
20:30 - 09:45
שבת
20:30 - 09:45
שני
סגור
רביעי
20:30 - 09:45
שישי
20:30 - 09:45

שעות פעילות

ראשון
20:30 - 09:45
שני
סגור
שלישי
20:30 - 09:45
רביעי
20:30 - 09:45
חמישי
20:30 - 09:45
שישי
20:30 - 09:45
שבת
20:30 - 09:45

מה אתם אומרים על סיור בעברית בפריז?

אל תפספסו את היופי של פריז

הצד האפל של הקטקומבות

בעוד שהקטקומבות של פריז הם אטרקציה מרתקת וייחודית, יש להם גם היסטוריה אפלה ולפעמים מרושעת. במהלך השנים, הקטקומבות שימשו למגוון מטרות, חלקן לא ממש מקור לגאווה.

במהלך המהפכה הצרפתית, הקטקומבות שימשו כמקום מסתור למהפכנים שביקשו להתחמק ממעצר על ידי השלטונות. המנהרות והתאים סיפקו מקום מסתור אידיאלי, שכן היה קשה לנווט בהם, ולא היו נגישים.

הקטקומבות מילאו תפקיד גם במלחמת העולם השנייה, כאשר הנאצים השתמשו בהם כמחסן תחמושת ואספקה. בעוד המנהרות והתאים מעולם לא שימשו כמקום מסתור ליהודים או לקבוצות אחרות, הקשר שלהם עם המשטר הנאצי הותיר כתם על ההיסטוריה שלהם שנותר עד עצם היום הזה.

בנוסף לשימוש שלהם על ידי מהפכנים והנאצים, הקטקומבות היו גם האתר של פעילויות פחות מלוחות אחרות לאורך השנים. אלה כוללים מפלגות ופעילויות בלתי חוקיות, שימוש בסמים, ומעשי ונדליזם והרס.

למרות הפרקים האפלים האלו בהיסטוריה של המקום, הקטקומבות של פריז היא אטרקציה אהובה ואיקונית, שמושכת מיליוני מבקרים מכל רחבי העולם בכל שנה. היופי שלהם והאווירה המוזרה שלהם היא עדות לקסם המתמשך שיש לנו עם הצד האפל של הטבע האנושי.

סיור בקטקומבות

סיור בקטקומבות של פריז היא חוויה בלתי נשכחת הלוקחת את המבקרים עמוק לתוך העולם התת-קרקעי מתחת לרחובות העיר. הנה הצצה של מסלול הסיור:

כניסה: הסיור מתחיל בכניסה לקטקומבות, הממוקמת ברובע ה-14 של פריז. המבקרים ירדו במדרגות שמובילות למעמקי המנהרות התת-קרקעיות.

המחצבה: החלק הראשון של הסיור לוקח את המבקרים דרך מחצבות אבן הגיר המקוריות ששימשו לבניית העיר פריז. כאן, המבקרים יכולים לראות את שרידי תהליך החציבה, כלים ומכונות השימשו את העובדים.

הגלוסקמה: לאחר שעוברים דרך המחצבה, המבקרים יגיעו לגלוסקמה, שהיא האטרקציה העיקרית של הקטקומבות. הגלוסקמה מכילה שרידים של יותר משישה מיליון פריזאים, מסודרים בתבניות ועיצובים מורכבים. המבקרים יעברו במבוך של מנהרות ותאים.

כתובות ואמנות: לאורך הגלוסקמה, המבקרים יכולים גם לראות מגוון של כתובות ועבודות אמנות שנוצרו מהעצמות והגולגולות. אלה נעים בין עיצובים ודפוסים פשוטים לפסלים מורכבים יותר ויצירות אמנות אחרות.

תכונות ייחודיות: לאורך הדרך, המבקרים תהיה גם הזדמנות לראות כמה מהמאפיינים הייחודיים של הקטקומבות, כגון "Cataflics" (עמודים דקורטיביים עשויים מעצמות וגולגולות).

סיור בקטקומבות הוא חוויה של פעם בחיים המציעה הצצה ייחודית אל הצד האפל של ההיסטוריה והתרבות הפריזאית. בין אם אתם חובבי היסטוריה, הרפתקנים, או פשוט סקרנים לגבי תעלומות העולם שמתחת לרגלינו, הקטקומבות של פריז הן אטרקציה שחייבים לראות שתשאיר אתכם עם זיכרונות שיימשכו כל החיים.

מה מטיילים ישראלים אומרים על הקטקומבות של פריז

  • "בהחלט משהו שונה – גם מפחיד וגם מרהיב בו זמנית. שווה לקחת את הסיור עם מדריך קולי, כי תגלו דברים מעניינים. כמובן שכדאי לחשוב אם ברצונכם להוציא על זה 30 אירו. וכמובן להזמין כרטיס באינטרנט מראש."
  • "עצה – תזמינו מראש כדי שלא תצטרכו להמתין בתורים הארוכים כדי להיכנס למקום. פיסת היסטוריה מדהימה שבה מאוחסנות העצמות של פריזאים רבים. אפל וקודר, לא הרגשתי קלסטרופוביה אבל אני בטוח שחלק מהאנשים יכולים. באמת שווה לבקר אם אתם מגיעים לפריז ורוצים מקום מעניין לבקר בו."
  • "ביקור מעניין ומלא בהיסטוריה, במקום האפל, הקריר והלח הזה. לא מתאים לאנשים עם כיסאות גלגלים, המסדרונות צרים ויש מדרגות רבות (למעלה ולמטה). בהחלט חייבים להזמין כרטיסים מראש אחרת אין אפשרות לבקר."
  • "זהו מראה מדהים, ששווה לראות. צריך להזמין ולרכוש כרטיסים באינטרנט, אבל בקרת המבקרים טובה מאוד, אין הרבה מבקרים בכל סיור, והם לא יפריעו זה לזה. יש מדריך באנגלית, ואפשר להביא אוזניות משלכם."
  • "תזמינו מראש כי הכרטיסים ביום אזלו. חובה לראות אם אתם בפריז. יש אפשרות לסיור מודרך והשלטים לאורך כל המסלול מספקים מידע מעניין. עולים ויורדים עם רצפה רטובה, אז להגיע עם נעליים מתאימות."

שאלות נפוצות על הקטקומבות של פריז

במהלך הביקור שלכם בקטקומבות של פריז, תוכלו לצפות לחקור מנהרות תת קרקעיות ותאים מלאים בשרידי שלד אנושיים המסודרים בצורה מושלמת. הסיור הוא חינוכי ומספק הקשר היסטורי, המסביר את הסיבות מאחורי יצירת הקטקומבות. היו מוכנים ללכת דרך מעברים קרירים ומוארים במעומעם, כך שכדאי לנעול נעליים נוחות ולהתלבש כראוי.

בעת ביקור בקטקומבות של פריז, חשוב לדבוק בכללים ובתקנות כדי להבטיח את שימורו של אתר היסטורי זה ואת הבטיחות של כל המבקרים. כמה כללים נפוצים כוללים להישאר במסלול הטיול המיועד, הימנעות מלגעת בשרידי השלד, ולא לסטות מהשביל. צילום מותר אך עם הגבלות, כגון צילום פלאש.

כן, יש מגבלה למספר המבקרים המותרים בקטקומבות של פריז בכל זמן נתון. מגבלה זו נועדה להבטיח את שלומם ונוחותם של המבקרים ולמנוע צפיפות במנהרות התת-קרקעיות. במהלך עונות שיא התיירות, מומלץ להזמין כרטיסים מראש כדי לאבטח את המקום שלכם, שכן ייתכנו הגבלות על מספר המבקרים לכל קבוצת סיור.

אטרקציות ליד הקטקומבות של פריז

עוד אטרקציות שתאהבו

מה אתם אומרים על סיור בפריז בעברית? 🗺️

אל תפספסו את היופי של פריז

מה אתם אומרים על סיור בפריז בעברית? 🗺️

אל תפספסו את היופי של פריז